Rysy na szybie - kwalifikacja uszkodzeń

Rysy na szybie - kwalifikacja uszkodzeń, czyli jak poznać co to jest rysa płytka a co to jest rysa głęboka.

Rysy na szybie, czyli co to jest rysa płytka a co to jest rysa głęboka.

 

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na koszt naprawy szyb jest głębokość uszkodzeń. W tym dziale umieściliśmy zdjęcia przykładowych rys z opisami.

 

Koszt usunięcia rysy włosowatej jest dużo tańszy niż tak samo długiej rysy głębokiej.

Rysy włosowate

Rysy włosowate jak sama nazwa wskazuje odnoszą się do włosa, jednak nie należy przesadzać z tym porównaniem. Jest to tylko nazwa poglądowa. Są to bez wątpienia najcieńsze rysy, jakich nie dopuszczają normy, ale zasadniczo (oprócz tęczówki fot.1) są grubsze od ludzkiego włosa.

Polerowanie rys włosowatych jest stosunkowo proste i nie nastręcza wielu trudności. W teście paznokcia rysy włosowate są wyczuwalne minimalnie albo wcale.

Rysy zwykłe

Rysy zwykłe to chleb powszedni w naszej pracy. Tu też, tak jak w przypadku rys włosowatych udaje się większość uszkodzeń usunąć poprzez samo polerowanie szyb pomijając uciążliwe szlifowanie szkła. Niestety naprawa szyby trwa w tym wypadku trochę dłużej, przez co jest trochę droższa.

W teście paznokcia wyczuwamy rysę, jednak paznokieć nie wpada w nią lub jej wyraźnie nie zahacza.

Rysy głębokie

Naprawa szyb z głębokimi rysami nie jest już tak problematyczna jak kiedyś. Sztuka polega na odpowiednim, wstępnym zeszlifowaniu rysy. Bez tej czynności polerowanie szyb trwa zbyt długo. Wyjątek stanowią rysy głębokie usytułowane blisko krawędzi szyby.

Ze względu na ryzyko pęknięcia szyby naprawa takich uszkodzeń jest bardzo ryzykowna. Przeprowadzając test paznokcia wyraźnie zahaczamy o rysę. Wyjątek stanowią tu tylko rysy głębokie jednak bardzo wąskie, ale w tym wypadku poznajemy je po ciemnym odcieniu (fot.21).

Kliknij poniżej...

Aby dowiedzieć się jak naprawiamy szyby

Polerowanie Szyb

Zgłoś szybę do naprawy